Doğum Sonrası Depresyonla Başa Çıkmanın Yolu
1 ay önce
1 ay önce

Doğum Sonrası Depresyonla Başa Çıkmanın Yolu

Doğum Sonrası Depresyonla Başa Çıkmanın Yolu

 

Bebeğinizi doğurduktan sonraki dönemde, karmaşık duygular içinde olabilirsiniz. Sevinç, korku, üzüntü ve pek çok duyguyu aynı anda hissedebilirsiniz. Bütün bu duygular şiddetli bir hale gelerek, günlük yaşamınızı etkilemeye başladıysa, doğum sonrası depresyonu yaşıyor olabilirsiniz. Doğum sonrası depresyon semptomları, genellikle doğumdan sonraki birkaç hafta içinde başlar ve etkileri altı aya kadar sürebilir. Bu süreç; ruh hali değişimleri, bebeğinizle bağ kurmada zorluk ve karar vermede zorluklara neden olabilir. Bütün bu belirtileri yaşıyorsanız, yalnız olmadığınızı unutmayın. Doğum sonrası depresyonunun teşhis ve tedavisi için mutlaka doktorunuzu ziyaret edin. Doktorunuz, belirtilerinizi değerlendirerek sizin için en iyi tedavi planını oluşturur veya sizi bir psikiyatriste yönlendirebilir. Günlük yaşamınızda doğum sonrası depresyonla baş edebilmek için evde yapabileceğiniz şeyler de vardır. Gelin, doğum sonrası depresyonla başa çıkabilmek için neler yapabileceğinizi ayrıntılarıyla değerlendirelim.

Egzersiz yapmaya zaman ayırın

 

Araştırmacılar, egzersizin doğum sonrası depresyon semptomları yaşayan kadınlar için antidepresan etkisi gösterebileceğini belirtiyor. Özellikle temiz havada yapılan yürüyüşün, psikolojiniz üzerinde olumlu yönde etkisi olabilir. Ruh Sağlığı ve Fiziksel Aktivite dergisinde yayınlanan bir çalışmada, yürümenin depresyonu hafiflettiği istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Uzun süreli bir egzersiz planı için zamanınız yoksa, gün içinde birkaç kez 10 dakikalık egzersizler yapmayı deneyebilirsiniz.

 

Uyku düzeninize dikkat edin

 

Uzmanlar, bu durumun özellikle gece yarısı ile sabah 6 arasında dört saatten az uyuyan kadınlar için geçerli olduğu belirtiliyor. Doğum sonrası ilk günlerde bebeğiniz muhtemelen gece boyunca uyumayacaktır ve bu uyku düzeninizin bozulmasına neden olabilir. Gün içinde şekerleme yaparak ve erken uyumayı deneyerek dinlenebilirsiniz. Siz uyurken eşinizin bebeği besleyebilmesi için, sütünüzü biberon pompası yardımıyla sağarak önceden hazırlayabilirsiniz.

 

Emzirmenin ruh halinize etkilerini gözlemleyin

 

Uzmanlar, emzirmenin doğum sonrası depresyon riskini azaltabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, emzirirken kadınların depresyon belirtileri geliştirdiği bazı durumlar da vardır. Bu duruma Dismorfik Süt Ejeksiyon Refleks veya D-MER denir. D-MER durumunda, bebeğinizi emzirdikten sonra birkaç dakika süren ani üzüntü veya öfke duyguları yaşayabilirsiniz. Bu durumda, başka bir besleme yöntemi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Paylaşın