HAMİLELİKTE UZAK DURULMASI GEREKEN BESİNLER NELERDİR?
7 ay önce
7 ay önce

HAMİLELİKTE UZAK DURULMASI GEREKEN BESİNLER NELERDİR?

HAMİLELİKTE UZAK DURULMASI GEREKEN BESİNLER NELERDİR?

 

Annelik duygusunu tatmanıza sayılı günler kaldı, sabırsızlıkla bebeğinizi bekliyorsunuz. Bebeğiniz sizin her şeyiniz olacak ve onun sağlığına anne karnında dikkat etmeye başlayacaksınız. Ama şöyle bir durum var ki anneler üzerinde yoğun bir baskı kuruluyor. Neden kahve içiyorsun veya asitli içecekler içmemelisiniz gibi durumlar ile karşılaşıyor. Her şeyi kararın da tükettiğiniz zaman herhangi bir zararı olmamaktadır.

FAST FOOD TÜKETİMİ

Öncellikle fas food ile başlamak istedim çünkü hayatımızın artık büyük bölümünü fas food tüketerek geçiriyoruz. İşlem görmüş ve tras yağ kullanılmış gıdaların fazlası zararlıdır. Hamilelikte tabi ki fas food tüketimi olacaktır ama her şeyin kararında olması lazım. Sebze yemeğini ihmal etmemeniz lazım.

 

ET VE YUMURTA TÜKETİMİ

Yumurtanın protein açısından en azından günde 1 defa tüketilmesi şart. Ama dikkat edilmesi gereken tek husus var ki, az pişmiş olması. Az pişmiş ve sağlıklı koşullarda saklanmamış yumurta da ‘salmonella’ adı verilen bir bakteri üreyebilir. Bu durum bazı bağırsak enfeksiyonlara yol açıp anneyi zehirleyebilir. Bu durumda anne ve bebeğe zarar verebilir.

Sakatat etlerinin besin değeri çok yüksektir. Gereğinden fazla tüketilen sakatat etleri doğum kusurlarına sebep olabilir. Bu yüzden her şeyi kararında tüketmelisiniz. Salam ve sosis gibi işlem görmüş et ürünleri tam olarak pişirilmeden üretilmektedir. Paketlenmiş ürünlerin taze kalması için bir takım katkı maddeleri bulunmaktadır. Ve tam pişirilmediği için de çiğ ette bakteri üretmektedir. Bu gibi işlem görmüş ürünlerin sadece tadına bakmanızı tavsiye ediyorum.

ÇİĞ BALIK VE YÜKSEK CİVA İÇEREN BALIKLARDAN UZAK DURUNIUZ!

Balıkta bulunan Omega-3 hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Ancak az pişmiş balıkta bulunan bakteri ‘Diphyllobothrium Latum’ paraziti anne ve bebek açısında büyük risk taşır. Lütfen en azından hamilelik döneminiz boyunca biraz uzak durunuz, bebeğinizin sağlığı için. Ayrıca, yüksek civa bırakın hamile anneyi normal bir birey içinde son derece etkili zehirli bir elementtir. Bu nedenle dip balıklarında ve okyanuslarda yaşan büyük balıklardan mümkün oldukça az tüketiniz. Örneğin; Ton balığı, kılıç balığı, köpek balığı, mezgit balığı..

BİTKİ ÇAYLARI

Özellikle bağışıklık direncimizi korumak için sıkça tükettiğimiz bitki çayları hamilelikte bir takım sorunlar oluşturabilir. Örneğin; Sedef otu, Kekik çayı, adaçayı gibi bitki çayları rahimde kasılmaya yol açmaktadır. Veya kanda aşırı sulanma yapmaktadır. Lütfen doktorunuza danışarak bitki çaylarını tüketiniz.

Paylaşın