Kadınlar hayır demeyi öğrenin!
8 ay önce
8 ay önce

Kadınlar hayır demeyi öğrenin!

Kadınlar hayır demeyi öğrenin!

 

Hayır demek bazı insanlar için sıkıntı yaratabilir. Hayır demekte zorlanıyorsanız ve bundan  rahatsız olmaya başladıysanız artık çözüm aramanın vakti gelmiş demektir.

Öncelikle hayatınızda sıklıkla bulunan insanlar ile bu adımı atmanız gerekir. Birlikte yaşadığınız, birlikte çalıştığınız insanları seçin ve bunlar üzerinde çalışmanızı ortaya koyun. Onların size yönelttikleri fakat sizin hayır demek istediğiniz davranışları saptamakla işe başlayabilirsiniz. Bu durum ortaya çıktığında bu duygularınızı kontrol altına almaya çalışın. Duygularınızı bastırmaya özen gösterin. Önce neden hayır demeniz gerektiğini kendinize sonrada karşı tarafa anlatmayı başarmalısınız. “ben bunu böyle hissediyorum”, “bunu yapmak bana böyle hissettiriyor” gibi cümleler ile karşı tarafa geri bildirim vermelisiniz. Bu cümlelerinizi en yakın çevrenize kurarak ilk denemenizi yapabilirsiniz.

Hayır demenin ya da evet demenin hayatınızda ne gibi durumlara yol açabileceğini önceden tahmin etmelisiniz. Hayır demeniz gereken yerde bunu söyleyiş üslubunuza dikkat ederek bunu gerçekleştirmeniz gerekir. Evet der gibi hayır demek doğru bir üslup sağlamaz. Hayır dedikten sonra özür dilemekte sizin hayır demenizi çürütür. Önemli olan hayır dedikten sonra kendinizi iyi hissetmenizdir. Bunun yerine “ben bu konuda şöyle düşünüyorum”, “ben bu konuda şöyle hissediyorum” gibi cümleler kurarak hayır kelimesi hiç kullanmadan bile hayır diyebilirsiniz. Bu cümleler sizin durum karşında benliğinizi ve değerinizi koruyarak hayır demenizi sağlar ve size kendinizi iyi hissettirir. Karşı tarafa da kesin bir ifadeyle olumlu olduğunuzu, kestirip atmadığınızı ve ona anlatmak için çaba gösterdiğinizi ifade eder.

Paylaşın